Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

    Bugün sizlere genç-yaşlı, kadın-erkek herkesin yapmasını istediğim bir kahvaltıdan bahsedeceğim. Bazı hastalarım, “nasıl olsa içindekiler aynı” diye düşüncesiyle marketlerden, hazır kahvaltı gevrekleri aldıklarını söylüyorlar. İngiliz Tüketici Organizasyonunun yaptığı bir araştırmaya göre hazır satılan gevrek ve yulaf ezmesi ürünlerinin üçte biri çok fazla şeker, beşte biri çok fazla tuz ve yüzde yedisi de aşırı miktarda yağ içeriyor. Çocuklara yönelik kahvaltı ürünlerinin ise %88 i aşırı şekerli ve %13 ü ise çok tuzlu. Üretici firmaların, aynı ürünü tekrar tekrar almanız için “lezzet” faktörünü “sağlık” faktörünün önüne koyduğunu sakın unutmayın. Market raflarında ki hazır kahvaltı gevreklerine itibar etmeyip, üşenmeden kendiniz hazırlayın. Aksi takdirde sağlıklı besleniyorum derken sağlığınızdan olursunuz.

Bu kahvaltıyı, yaz gelip “hormonsuz tarla domatesleri” piyasaya çıkana kadar mümkün olduğu kadar sık yapmanızı sağlık veririm.
5 numaralı kolesterol diyetini uygulayanlar için aşağıdaki kahvaltı uygun olur:

    
   Şimdi bir zahmet en yakın aktara veya Mısır çarşısına gidip bir kg. “keten tohumu”alın. (Mısır çarşısında 1 kg. Keten tohumunun fiyatı: 10YTL.) Keten tohumunu bir kapta çabucak yıkayarak tozunu alın. Suyun içinde bekletirseniz şişer ve şıralanır. Çabucak önceden kızdırılmış teflon tavanın içine alın ve karıştırarak çok az kavurun. Toz halinde satılan hazır keten tohumlarına itibar etmemenizi öneriyorum. Hem boş yere fazla para ödemiş olursunuz hem de (ne zaman hazırlandıkları belli değilse ve ışık geçirmeyen kaplarda saklanmıyorlarsa) faydalı özelliklerini kaybetmiş olabilirler. Kendi hazırladığınız keten tohumunu blenderde bir kez döndürerek kabaca parçalayın. Fazla hazırlamayın, her hafta kullandıkça öğütmeniz daha iyi olur.
     Kahvaltının hazırlanması:
     Bir kasenin içine;
Yarım avuç kuru üzüm,
Bir çorba kaşığı yaban mersini kurusu
İki adet “gün kurusu” adı verilen kaysıdan (parçalayarak)
4 çorba kaşığı yulaf ezmesi (Marketlerde bulabilirsiniz. Dikkat! yulaf unu değil).
4 çorba kaşığı buğday ezmesi (Heryerde bulunamayabiliyor, Migros veya Carefoura bakın)
2 tatlı kaşığı hazırladığınız keten tohumundan
1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)
1 çorba kaşığı Rüşeym (White Germ)
1 çay kaşığı toz tarçın
koyduktan sonra üzerine kasedeki malzemeyi bir iki parmak geçecek şekilde taze sıkılmış meyve suyu ilave edip bekletmeden yiyin. 

3 ve 4 numaralı kolesterol diyetini uygulayanlar yukarıdaki malzemelere ilaveten kasenin içine kaba dövülmüş ceviz, fındık koyabilir, meyve suyu yerine de (0) yağlı diyet süt kullanabilirler. 

1 ve 2 numaralı diyetleri yapanlar veya hiç kolesterol sorunu olmayanlar ise kaseye normal süt koyabilirler. 
Kolesterolünüzü bilmiyorsanız; 30 yaşın altındaysanız normal süt, daha büyükseniz yağsız diyet sütü öneririm.
 
Bu kahvaltı içindeki ;
Keten tohumu ile vücudunuzun omega-3 ihtiyacını karşılamış olursunuz. (Omega 3 hapları ve balık yağlarına paydos...) Tohumlar, suyla şişme özelliği nedeniyle tokluk hissi oluşmasına neden olur ve mekanik barsak çalıştırıcısı görevi yapar. Bir aylık devamlı kullanımda total kolesterolünüzde yaklaşık %8 lik bir düşme yaparken koruyucu (HDL) kolesterolünüz az da olsa yükselir. 100 gr. Keten tohumunda 240 mg bitkisel estrogen vardır. Potasyumdan son derece zengin olup ayrıca magnezyum, demir, bakır ve çinko içerir. İçeriğindeki lignanların meme ve prostat kanserine karşı koruyucu rolü olduğu bilinmektedir.
Yulaf, B vitamininden son derece zengin bir tahıl olup bunun da kolesterol düşürücü etkisi var, ayrıca bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlıyor.
White Germ (Rüşeym), Kepeği atılmamış tam buğday ununda, embriyo, yani yeni buğday başağının oluşmasını sağlayan en değerli öz vardır. Rüşeym dediğimiz proteinden zengin bu kısım buğdayın cücüğü olup %3 gibi çok küçük bir kısmını oluşturur ve bilinen en zengin vitamin E kaynağıdır. Ayrıca, A, B kompleks vitaminleri ve mineraller açısından da çok zengindir.
01 Şubat 2009 Pazar / 25465 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895