Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Hepimizin tansiyon ölçümleri gün içinde küçük değişiklikler gösterir, bir diğer deyimle tansiyonumuz her zaman aynı değerde çıkmaz, evde ölçtüğünüz tansiyon on dakika sonra eczahanede ölçtürdüğünüz tansiyondan farklı çıkar. Gün içinde; sinirlenmeyle, üzüntüyle, korkuyla, ani bir haberle heyecanlandığımızda veya fiziksel bir eforla, yürümeyle, koşmayla, seks sırasında aynı kalp atışlarımız gibi tansiyon da yükselir ve sonra kendiliğinden normale iner. Gene de bu inip çıkmaların belirli bir sınır içinde olmasını bekleriz. Diyelim öğleden önce büyük tansiyonunuzu 130 mmHg olarak ölçtünüz, öğleden sonra tansiyonunuz 120 veya 140 mmHg çıkabilir ama durduk yere 190’ a çıkması normal değildir. Bu tip ani tansiyon yükselmelerinin altında genellikle aşırı yorgunluk, stres, çözülmemiş ruhsal sorunlar, öfkeler vardır. Altta yatan nedeni bulup halletmeden tansiyon oynamalarını engelleyemeyiz. Eskiden ani tansiyon yükselmelerini -tansiyon kendiliğinden normale indiği sürece- fazla önemsemezdik ancak Mart ayında Lancet dergisinde yayınlanan bir çalışma ani inip çıkan tansiyonların felç riskini artırdığını kesin olarak gösterdi. Araştırmaya katılan 2000 kişi tansiyonlarındaki değişimler açısından gruplara ayrılıp takip edildi. Kan basınçlarında büyük değişiklikler olanlarda felç geçirme riski 6 kez fazla bulundu. En riskli olanların kan basıncı en fazla yükselen hastalar olduğu görüldü. En yüksek olan grupla en düşük olan grup kıyaslandığında kan basıncı fazla yükselen grupta felç geçirme riski 15 misli yüksek bulunuyor. Bu çalışmadan iki sonuç çıkarabiliriz:
(1) Tansiyonunuz iki de bir yükseliyorsa, bir süre sonra kendiliğinden normale inse bile önlem almanızda, sebebini bulmanızda fayda var. Acaba ilacınızın dozu mu kâfi gelmiyor, son günlerde stresiniz mi fazla, yoksa kilo mu aldınız? Tansiyonu iniş çıkışlar gösteren hastaların fazla kilolarından kurtulmaları, sebze meyve ağırlıklı bir beslenme sistemine geçmeleri, az tuzlu bir diyet ve düzenli yürüyüş yapmaları gerekiyor. Bu tedbirler, ani yükselme ataklarının sıklığını ve derecesini azaltıyor. Bu arada stresten uzak durmanız gerektiğini de ilave edeyim.  
(2) Tansiyonlarında ani yükselmeler olan kişilerde minik beyin kanamaları daha sık görülüyor. Bu hastaların düşük doz aspirin ve kan sulandırıcı kullanımında dikkatli olmaları gerekir. İnişli çıkışlı tansiyonu olan hastaların tedavide kullandıkları ilaç grubu da önemlidir. Bildiğiniz gibi biz doktorlar hastanın cinsiyetine, yaşına, birlikte kalp hastalığı olup olmamasına göre ilaç grubu seçimi yapıyoruz. Betabloker dediğimiz ilaç grubunu ani tansiyon değişimleri olan hastalarda tercih etmiyoruz. 
28 Mayıs 2010 Cuma / 89609 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895