Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
  • Ana sayfa
  • Makaleler
  • Uyku
  • UYKU İLACI ALANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
1.      Uykusuzluğunuzun nedeninin depresyon olmadığından emin olun. Bildiğiniz gibi uykusuzluk, deresif hastalarda sık görülen bir bulgudur ve depresyonun tedavi edilmesi ile uyuksuzluk kendiliğinden geçer.
2.      Kendi başınıza veya bir arkadaşınızın önerisi ile uyku ilaçlarına başlamayın, konuyu bilen bir hekimin görüşünü mutlaka alın. Uyku ilaçlarının pek çok çeşidi vardır ve hangisinin sizin için uygun olacağına ancak konuyu bilen bir hekim karar verebilir.
3.      Uyku ilacını yutmadan önce prospektüsünü okuyun ve ne gibi yan etkileri olabileceğini öğrenin.
4.      Uyku ilacı alıyorsanız 7-8 saat yatakda olmanız gerekir, daha erken uyanmanız gerekiyorsa almayın çünkü uyandığınızda sersemlik hisseder, daha kolay kaza yapabilirsiniz.
5.      Doktorunuz farklı bir şey söylemediyse ilacı yatağa girmeden 20 dakika veya yarım saat önce alın. (Melatonin iki saat önce alınır.) İlaçların çoğu maksimum etkisini alındıktan bir-birbuçuk saat sonra gösterir.
6.      Uyku ilaçlarının ertesi gün sersemlik, sabah yorgunluğu, bulantı, karın ağrısı, kabızlık ve nadiren allerjik reaksiyonlar gibi yan tesirleri vardır. Sizde bir rahatsızlık olursa bunu doktorunuzla paylaşın.
7.      Uyku ilacı aldığınız gecelerde alkol almamaya, iki farklı grup uyku ilacını birlikte almamaya dikkat edin.
8.      Uyku ilacı aldıktan sonraki 12 saat içinde araba kullanmamaya dikkat edin.
9.      Doktorun size verdiği dozu ne artırın ne de habersiz olarak birden kesin. Bazı uyku ilaçları (benzodiazepinler) uzun dönem alındıktan sonra bir den kesildiğinde güçlü yan tesirlere neden olur, örneğin, endişe hali, kas krampları veya bulantı yapabilirler.
29 Mayıs 2010 Cumartesi / 21056 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895