Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Önce şunu unutmayalım: bazı kanserler kamuya açık piyango gibidir. Ben istemiyorum deseniz de size çıkabilir. Gene de her kanser türü için dikkat edebileceğimiz hususlar vardır. Aşağıda Pankreas kanserinden korunmak için yapabileceklerinizi sıraladım:
1-Kesinlikle sigara içmeyin, içiyorsanız bırakın.
2-Şişmansanız hemen zayıflayın ve hayatınız boyunca aşırı kilolu olmamaya çalışın. İdeal kiloyu bir daha hatırlatayım. Kabaca söylüyorum, erkekseniz kilonuz boyunuzun son iki rakamını geçmesin (170 cm, boy 70 kg’ı geçmeyeceksiniz) bayansanız bu rakamdan 5-10 kg aşağıda olmanızı tercih ederiz.
3-Şeker ve tatlıdan uzak durun. American Journal of Clinical Nutrition dergisinin Kasım 2006 sayısında yayınlanan bir araştırmada 1997 -2005 yılları arasında diyet alışkanlıkları yönünden takibe alınan 80 bin kişinin 131 inde pankreas kanseri gelişiyor. En yüksek risk çaya kahveye fazla miktarda şeker koşan kişilerde görülüyor. Cancer Epidemyology dergisinde 2010 yılında bir makale yayınlandı. Singapur’da 60 bin kişi tam 14 yıl boyunca takip ediliyor ve görülüyor ki günde iki bardak kola ve benzeri şekerli gazozlardan içen kişiler %87 oranında daha fazla pankreas kanserine yakalanıyorlar. Pankreas kanserinden korkuyorsanız kola ve şeker/tatlandırıcı ihtiva eden gazlı içeceklerden uzak durun, çayınıza kahvenize şeker koymayın.
4-Fazla alkol almamaya dikkat edin. (Haftada bir iki gün iki üç dubleyi geçmeyin.)
5-Eğer tozlu dumanlı, kimyasalların, zehirli ve toksik maddelerin kullanıldığı bir fabrikada çalışıyorsanız işiniz değiştirin, eviniz böyle bir bölgeye veya egzos gazlarının yoğun olduğu bir caddeye yakınsa evinizi değiştirin.
6-Her gün düzenli olarak spor yapın.
7-Safra kesenizi küçük bir taş veya polip var diye (çok şikâyetiniz olmadığı sürece)  aldırmayın. (Safra kesesini aldıranlarda risk artıyor.)
8-Et ve yağ tüketimini iyice azaltın, ailenizde pankreas kanseri varsa eti ve katı yağı tam olarak kesin.
9-Hepatit B aşısı olun.

10-Ailenizde ikiden fazla pankreas kanseri vakası varsa genetik testi yaptırın ve mutasyon olup olmadığına baktırın. 

10 Haziran 2010 Perşembe / 29080 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895