Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 “D vitaminin faydaları başlıklı makalemde yazdığım gibi D vitamini eksik olan insanlarda çeşitli kanser türlerinin arttığı, kalp hastalığının, felcin ve kemik erimesinin daha sık görüldüğü kesin olarak gösterilmiştir. Son bir yılda, tüm dünyada D vitamininin yararları ile ilgili yüzlerce bilimsel makale yayınlandı. Bu çalışmalara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Dün (13 Temmuz 2010) Scintific American D vitamininin Parkinson hastalığını engellediğinde dair yeni bir çalışma okuduk. Finlandiyada yapılan bu çalışmada 3.173 kişi 29 yıl boyunca takip ediliyor. Kanlarındaki vitamin seviyesi 50 nmol/L üzerinde olanlarda, 25 nmol/L altında olanlarla kıyaslandığında D vitamini yüksek olanlarda Parkinson hastalığı % 65 daha az görülüyor.

       İçinde bulunduğumuz yaz günlerinde kan D seviyemizi artırmak için güneşten faydalanmayı ihmal etmeyelim. Bu arada güneş ve cilt kanseri ile bilgilerimizi yeniden gözden geçirmemizde yarar var:

1-Güneş cilt kanseri yapmaz. Güneşte aşırı şekilde yanmak, büller (deride su dolu keseler) oluşturacak şekilde yanıklar oluşturmak kanser yapar. Bu ikisi çok farklı şeylerdir. Her gün on beş dakika, güneşin dik gelmediği saatlerde yarım saat, bir saat güneşte yatmanız büller oluşturacak şekilde yanmaya neden olmayacağı için kanser riski yoktur aksine faydası vardır.

2-Cilt kanserinin dünyada artış göstermesinin en büyük nedeni ozon tabakasının incelmesi değil solaryumla bronzlaşma âdetinin yaygınlaşmasıdır. 

3-Ülkemizde güneşin bol olmasına rağmen toplumdaki D vitamini seviyesinin düşük olmasının iki nedeni var.

      1) Batı ülkelerinde bayanlar yaşlandıkça açılıp saçılıyorlar biz ise yaşlandıkça gittikçe kapanıyoruz.

      2) Bizler batı toplumlarına göre daha esmeriz. Bu yüzden vücudumuzun D vitamini sentezlemesi açık tenli bir kuzey Avrupalıya göre daha zordur. El, yüz, boyun bölgelerimiz vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha esmer olduğu için bu bölgelerden D vitamini alınımı yeterli olmaz.

Sonuç: Önümüzdeki yaz günlerinde bol bol güneşlenerek kan D vitamini seviyenizi yükseltin. Güneşlenirken deride kabarcıklar oluşturacak şekilde yanmamaya dikkat edin. (Çocuklarınızda da yanık olmamasına dikkat edin.) Güneşlenmeyi sadece on günlük tatilde yapılacak bir işlem olarak görmeyin. Tatilde uzun süre güneşlenmek bir yıl yetecek D vitamini deposu yaptığınız anlamına gelmez. Günlük hayatta azar azar ama düzenli güneş almak daha yararlıdır. Bunun için evinizin güneş gören bir yerinden istifade edin ve yaz boyunca her gün, kısa sürelerle düzenli güneşlenmeye çalışın.   

D vitaminini nasıl alacağız?

14 Temmuz 2010 Çarşamba / 18488 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895