Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

Hastalarda Atrial Fibrilasyon tesbit etmemiz halinde kalbin eskisi gibi düzenli atması-ritm bozukluğunun düzelmesi- için müdahale ederiz. Bunun için kullandığımız etkili ilaçlar vardır. İlaçlar rahatsızlığın başlangıcında -erken dönemde- çok yararlı olurlar. Gecikmiş vakalarda fibrilasyonun tedavisi oldukça zordur, bazen elektroşok veya kataterle kalbe girerek müdahale etmemiz gerekebilir. İşte bu yüzden hastalığı erken fark edip doktora erken gitmek önemlidir. Erken yakalanması halinde hastalığın tedavisi çok kolaydır. Atrial fibrilasyonu ara sıra hepimizin hissettiği ekstrasistol adını verdiğimiz teklemelerle karıştırmayın. Kalbinizin tamamen düzensiz attığını fark ederseniz vakit geçirmeden doktora gidin. Doktorunuz önce ilaçlarla rahatsızlığı sonlandırmaya çalışacak, gerek görürse elektrik şoku ile düzeltme yoluna gidecektir.    

AF li bir hastada doktorun önünde iki seçenek vardır:

(1) İlaç veya elektrik şoku ile hastayı eski ritmine -Sinüs ritmine- çevirmek

(2) Atrial Fibrilasyonda bırakıp kalbin hızını ilaçla kontrol altında tutmak. Tabi ki ilk yapılacak iş sinüs ritmine çevirmek olmalıdır ama RACE, AFFİRM, PIAF, STAF, ve HOT CAFE çalışmaları göstermektedir ki bu iki grup arasında ölüm oranları ve yaşam kalitesi açısından fazla bir fark yoktur. Bu yüzden çevirme hamlesi başarılı olmayan hastalarda illa ritmi çevireceğim diye çok ısrar etmek (en azından şimdilik) doğru değildir. Özellikle genç hastalarda AF atağının ilaç tedavisi ile düzelmemesi halinde cardioversiyon ile müdahale etmek gerekir. Tedavi ile düzelen hastaların yarısında bir yıl içinde tekrar atrial fibrilasyon ortaya çıkar.

AFli hastaya hemen antikoagülan tedavi başlanması önemlidir, böylece hastanın ritmi düzelirken ritmine çevirirken emboli atma riski azaltılmış olur.   AF, hipotansiyon ve kalp yetmezliğinin artmasına neden oluyorsa ilaç tedavisini beklemeden hemen cardioversiyon yapılabilir.

13 Ekim 2010 Çarşamba / 25484 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895