Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

             İnternet siteme baktım, kalsiyum preparatlarının zararları konusunda iki buçuk yıl önce sizleri uyarmışım. Buna rağmen özellikle menopoza giren hastaların kalsiyum kullanmaya devam ettiklerini görüyorum. Kendilerine “kalsiyum içeren preparatlar almayın” dediğim hastalarım şaşırıyor, Kadın Doğum uzmanlarının almaları için ısrar ettiğini söylüyorlar. Şimdi, kalsiyum preparatları yutan hastaları bu ay okuduğum bir makaleye dayanarak bir kez daha uyarmak istiyorum: British Medical Journal dergisinde yayınlanan bu makaleye göre kalsiyum preparatları kalp krizine neden oluyor.

            Kalsiyum desteğini bırakmanızı istememin birkaç nedeni var:

1-Kalsiyum en çok başta roka olmak üzere yeşil yapraklı sebzelerde bulunur, yeteri kadar salata ve sebze yiyen bir kişide (başka bir rahatsızlığı yoksa) kalsiyum eksikliği görülmez.

2-Ciddi çalışmalar, ağızdan alınan kalsiyum takviyesinin kemik erimesini engellediğini gösterememiştir.

3-Kemikleriniz için kalsiyum almakla elde edeceğiniz yarardan daha fazlasını spor yaparak elde edebilirsiniz.

4-Alınan fazla kalsiyumun kalp krizi riskini artırdığı gösterilmiştir. % 83’ü kadın olan toplam 20.072 hastaya 4 yıl boyunca günde bir gram kalsiyum veriliyor. Kalsiyum alan vakalarda toplam 143 kalp krizi vakası görülürken kalsiyum verilmeyen hasta grubunda sadece 111 hasta kalp krizi geçiriyor. Alınan kalsiyum miktarı ne kadar fazla ise kalp krizi geçirme riski de o kadar yüksek bulunuyor.

                 D vitamininin kemik erimesini engellemekte kalsiyumdan etkiliği olduğunu biliyoruz.  (Bakınız: D vitamininin faydaları) Diyetle yeteri kadar kalsiyum alamayan Amerikalı kadınlarda kalsiyum ve D vitaminini içeren ilaçların kemik erimesini yaklaşık % 12 oranında azalttığı gösterilmiştir.  1000 kişiye 5 yıl süresi boyunca kalsiyum verdiğinizde 26 kırık vakasını önlüyorsunuz. Buna karşılık 14 kişi hiç yoktan kalp krizi geçiriyor, 10 kişi felç geçiriyor ve toplam 13 kişi hayatını kaybediyor. Buna göre hesabınızı iyi yapın ve kalsiyum alıp almamaya karar verin.

10 Aralık 2010 Cuma / 19159 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895