Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

YÜKSEK TANSİYON-1

BANA TANSİYONUNU SöYLE,

SANA KAÇ YIL YAŞAYACAĞINI SÖYLEYEYİM...

       “Arkadaş” bir gencin kişiliğinin oluşmasında ne kadar etkiliyse, yüksek tansiyon da kişide ilerde kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkması açısından o kadar önemlidir. “Erken kalp krizi” veya “Erken felç” geçirmemize neden olan “yüksek tansiyon” nedense toplumumuzda önemli bir hastalık olarak kabul edilmez.

      Ülkemizdeki yüksek tansiyonlu hastaların;

·        Büyük kısmının tansiyonundan haberdar olmadığını,

·        Haberi olanların büyük bir kısmının tedavi olmadığını,

·        Tedavi olanların büyük bir kısmının da tansiyonlarının tam olarak kontrol altında olmadığını söyleyebiliriz.

            Ben “kontrol altında olmayan” yüksek tansiyon hastalarını başlıca yedi gruba ayırıyorum. Bakın bakalım siz hangi gruba giriyorsunuz.. .

1. “Ben hiç tansiyonumu ölçtürmedim” diyip birde bununla övünen yüksek tansiyon hastaları!......

     İstanbul’ da bile 40 yaşına gelip de bir kez bile kolunu tansiyon aletine uzatmamış insanlar görüyoruz. Bu kişilerin çoğu, “umursamaz” görünmekle birlikte aslında “aman başıma iş açmayayım” diyip doktordan kaçan insanlardır. Devekuşu gibi başlarını kuma gömüp damarları tıkanana kadar beklemeyi tercih ederler. Unutmayın ki yüksek tansiyon çoğu zaman hiçbir şikayet yapmaz. Benim size tavsiyem 20 yaşından itibaren yılda bir kez, 40 yaşından itibaren altı ayda bir tansiyonunuzu ölçtürün ve değerler yüksek ise doktorunuza müracaat edin.

2. “Tansiyonum yüksek ama hiç şikayetim yok ki niye ilaç alayım?”diyenler...

     Bu gruptakiler yüksek tansiyonun kendileri için normal olduğunu, eskiden beri böyle olduğu için veya başları ağrımadığı için kendilerine hiçbir zarar vermeyeceğini düşünürler. (Hani kendilerini bir nevi herkesten farklı, kurşun işlemez adam, süpermen şeklinde görme durumu...)

3. “Tansiyon ilacını alıyorum ya daha ne yapayım?” diyenler....

     Hasbelkader bir tansiyon ilacı ile tanışmış, “kör değneğini beller..” misali yıllardır aynı ilacı kullanan buna karşılık düzenli tansiyon kontrolü yapmayan kişiler. Bu gruptakiler genelde iştahlı ve kilolu kişilerdir, düzenli spor yapmazlar ve akşam tıka basa karınlarını doyururken “Nasıl olsa sabah tansiyon ilacımı alıyorum..” düşüncesi ile kendilerini rahatlatırlar..

4. “Arkadaşım tansiyon ilacı aldığı günden beri “tık yok” diyor, ben hayatta almam arkadaş” diyenler...     

      Bunlar kalp krizine de felç geçirmeye de razı “şanlı yüksek tansiyonlu erkekler” grubudur... Yeter ki “tık” larına bir halel gelmesin. Buradan hepsine tekrar müjdeliyorum ki artık “seksüel performanslarını” hiç etkilemeyecek tansiyon ilaçları mevcut, doktorlarına açıkça söylerlerse memnuniyetle kendilerine böyle bir ilaç reçete edebilir.

5. “Tansiyon ilacına bir kez başladın mı hayat boyu alacakmışsın..” diyip ilaç almayan yüksek tansiyonlular..

     “Bir ilacı hayat boyu alma zorunluluğunun” çoğu kişi için rahatsız edici bir duygu olduğunu kabul ediyorum. Buna karşılık tansiyon ilaçlarının insanın yaşam süresini uzattığı ve yaşam kalitesini artırdığı da açık bir gerçek. Bugünün bilgileri ile yüksek tansiyon vakalarının %80-90’ında geçici bir durum olmadığından ve şimdiki ilaçlar ancak 24 saat etkili olduğundan ilacımızı düzenli almaktan başka çaremiz yok. Yüksek tansiyon ilaçları dünya ilaç firmaların ayakta tutan en büyük gelir kaynaklarından birisi ve biz yüksek tansiyon hastaları da kümesteki tavuklarız. Bu nedenle ilerde uzun süre etki edecek bir ilaç bulunsa bile “altın yumurtlayan tavuğu kesmek istemeyeceklerinden” insanlığın bu buluştan haberi olur mu şüpheliyim.. 7. “Aslında bende tansiyon yok, sinirlenince çıkıyor...” diyenler...      Bu konu çok önemli, “beyaz gömlek tansiyonu” dediğimiz sadece heyecanla veya doktor muayenehanesinde çıkan ve sonra hemen düşebilen tansiyonlar yüzünden pek çok insan boş yere yüksek tansiyon tedavisi alıyor veya aksi olarak gerçekte yüksek tansiyonu olan pek çok kişi de “bende heyecanla çıkıyor o halde yüksek tansiyonum yok” deyip kendini yüksek tansiyon hastası kabul etmiyor.

       Hangi grupta olduğunuzu bulduysanız ve yüksek tansiyon sorununuzu halletmeye kararlıysanız Perşembe günü buluşalım...       

14 Mart 2011 Pazartesi / 20349 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895