Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

            Zaman zaman hastalarımdan “Doktor Bey diyet yapmama rağmen kolesterolüm düşmedi” şeklinde yakınmalar duyarım. Eğer doğru diyet yaparsanız, tamamen normal sınırlara inmese bile kolesterolünüz kesinlikle düşer. Diyete rağmen kolesterolü düşmeyenlerin yaptığı bazı hatalar var.

              En çok yapılan üç hata = doğru bilinen üç yanlış:

1.      Kolesterol en çok kırmızı et yiyerek yükselir.

Yanlış. Yediğimiz kırmızı et (yağsız ise) kolesterolü sanıldığı kadar fazla yükseltmez. Vücudumuz, aldığı her türlü yağı kolesterole çevirme yeteneğine sahiptir. Kahvaltıda yediğiniz yağlı peynir, kolesterolünüzü el ayası büyüklüğündeki yağsız bir biftekten daha çok artırır çünkü peynirdeki yağ miktarı etten fazladır.

2.      Beyaz ette kolesterol yoktur.

Yanlış. Beyaz olsun kırmızı olsun tüm hayvansal besinlerde kolesterol vardır. Bir porsiyon tavuk eti yerseniz (90 gr derisi alınmış beyaz et) yaklaşık 60 mg. kolesterol alırsınız, aynı miktarda yağsız sığır etinde ise yaklaşık 66 mg kolesterol vardır. Gördüğünüz gibi tüm fark 6 mg.dır (%10). Kolesterol yok diye pek çok kişi eti kesip tavuk yer ve kolesterolleri  daha da yükselir.

3.      Zeytinyağı kolesterol yapmaz.

Yanlış. Tüm yağların az veya çok kolesterol yapıcı etkisi vardır. Tabii ki zeytinyağı tereyağı ile mukayese edilemez ancak zeytinyağının % 14’ü doymuş yağ içerir ve yemeklere, salatalara bol bol zeytinyağı boca ederseniz kolesterolü yükseltici bir etki yapar.

KOLESTEROL FORUM

Sevgili okurlarım, bu hafta sitede yüksek kolesterol yüksekliği sorunu olan kişiler için iki yeni bir forum sayfası açtım. Kolesterolle ilgili sorunlarınızı bu forum sayfalarında tartışabilir, kendi aranızda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Bu arada kolesterolün diyetle ne kadar düştüğünü gösteren iki hastamı örnek göstermek istiyorum.

            Hastalarımdan Emre Ü. bana 19 Ocak 2011 de geldi. Laboratuar sonuçları aşağıdaki gibiydi:

Açlık şekeri: 103, Total kolesterol: 308, HDL kolesterol: 47, SGPT: 36 4 ay süreyle 3 numaralı kolesterol diyetimi uyguladı. Kilosu 99.5 dan 91.5 a indi.  

Bu hafta yaptırdığımız yeni kan değerleri şöyle:

Açlık şekeri:94, Total kolesterol:208, HDL kolesterol:44, SGPT:19

Bir diğer hastam Osman Nuri E. 17 Mart 2011’de ilk olarak gördüğümde sonuçları şöyleydi:

Açlık şekeri:92, Total kolesterol:243, HDL kolesterol:40, SGPT:59 İki ay süreyle 4 numaralı diyeti uyguladı. Kilosu 75’den 65’e indi.

Yeni değerleri: Açlık şekeri:86, Total kolesterol:143, HDL kolesterol:42, SGPT:35 Gördüğünüz gibi her iki hastamda da sadece diyetle 100’er puanlık kolesterol düşmesi elde ettik. Bu miktar yüksek doz bir kolesterol ilacının sağlayacağı düşme ile eşdeğer bir azalmadır. Hastalarım diyet yaparak hem kolesterollerini düşürdüler, hem kilo verdiler hem de ilaçların yan tesirlerine maruz kalmamış oldular.

Her iki hastamdan forum’a girerek diyet tecrübelerini bizlerle paylaşmalarını rica ettim.

5 NUMARALI KOLESTEROL DİYETİ FORUM

            Kalp damarlarında sorun olan, daha önceden kalp krizi geçirmiş veya stent takılmış hastaların kolesterollerini düşürmeleri yetmiyor, daha sıkı bir diyetle kolesterol seviyelerini 150 mg’ın altına indirmeleri gerekiyor. Şu anda Türkiye’de bu diyetimi uygulayan yüzün üzerinde hastam var. 5 numaralı diyet gerçekten uygulaması zor bir diyet, tamamıyla özel bir beslenme rejimi gerektirdiği için özel bir beslenme rejimi uygulamaları gerekiyor, bunu da ancak eşlerinin yakın ilgisi altında olan hastalar yapabiliyor.

              5 numaralı diyeti uygulayanlar lezzetli yemekler yapmakta zorlanıyorlar. 5 numaralı diyetin Amerika’da yaygın bir kullanımı var, gördüğüm kadarıyla kendi aralarında yazışarak birbirlerine yemek reçeteleri ve tavsiyelerde bulunuyorlar. Düşündüm ki biz de Türkiye’de benzer bir dayanışmayı gerçekleştirebiliriz. 5 numaralı diyet prensipleri içinde kalarak, Türk insanının ağız tadına uygun yemek tariflerimizi birbirimizle paylaşabiliriz. Ben bugün bir başlangıç olması açısından “Kara Lahana Yemeği” tarifi yazdım. Deneyin, yağsız da lezzetli bir yemek yapılabildiğini göreceksiniz.  

21 Mayıs 2011 Cumartesi / 26929 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895