Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 

Cancer Epidemmilogy dergisinde (Şubat 2012) yayınlanan bir çalışma kalp damar hastalığı olan erkeklerde prostat kanseri riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. Çalışmaya alınan ve 547’si kalp hastası olan toplam 6.390 kişi 4 yıl boyunca takip ediliyor. Takip sonucunda kalp hastası olan grupta prostat kanseri gelişme riski olmayan gruba göre % 74 daha yüksek bulunuyor. 
Buradan şu sonucu çıkarabiliriz: erkeklerde kalp damarını tıkayan faktörler aynı zamanda prostat kanseri riskini de artırıyor. Bence bu çalışmanın sonuçları çok sürpriz değil, daha önce çeşitli kereler yazdığım gibi “et, süt, yumurta, yoğurt” gibi hayvansal kaynaklı proteinler kolesterol ve arachidonic acidi yükselterek kalp damarlarını tıkayıcı rol oynuyorlar. Hayvansal kaynaklı proteinlerin kanser riskini artırdığı da çeşitli araştırmalarda gösterilmiş bir bulgu. Çalışmayı yapan Dr. Jean-Alfred Thomas, kalp hastalarının yapacakları diyet ve yaşam stili değişikliklerinin prostat kanseri riskini de azaltacağını söylüyor. 
SONUÇ:
Kalp damar hastalığınız varsa, artan prostat kanseri riskinizi azaltmak için diyetinize dikkat edin: her türlü hayvansal proetin tüketimini minimuma indirin. 
lığınız varsa, artan prostat kanseri riskinizi azaltmak için diyetinize dikkat edin: her türlü hayvansal proetin tüketimini minimuma indirin. 
 
13 Şubat 2012 Pazartesi / 16916 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895