Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
Yan tesiri hiç olmayan bir ilaç düşünemiyorum. İlaçların istenmeyen etkileri, özellikle hamilelerde ve gelişme dönemindeki çocuklarda daha sık ve daha tehlikelidir. Anne babalara bu konuda büyük görev düşüyor; çocuklarına olan sevgilerini onlara her fırsatta ilaç yutturarak değil ilaçtan uzak tutarak göstermeleri gerekir. 
            Bana sık sorulan sorulardan biri hangi ateş düşürücünün çocuklar için daha güvenli olduğudur. Çok bilinen iki ateş düşürücüyü (Asprin ve Novalgin) önemli riskleri ve yan tesirleri yüzünden çocuklara önermiyoruz. Geriye Paracetamol ve İbuprofen grubu ateş düşürücüler kalıyor. Acaba hangi grubu tercih etmeli?
            1-İki ay önce British Medical Journal’de yayınlanan bir çalışmada 6 aydan büyük 6 yaştan küçük çocuklara ateş düşürücü olarak İbuprofen grubu ilaçların verilmesinin daha doğru olacağı belirtildi. Ibuprofen grubu ilaçlar parasetamol’e kıyasla daha çabuk ve daha etkili bulunmuşlar. 
            2-Geçen ay Lancet dergisinde yayınlanan bir çalışmada Paracetamol grubu ateş düşürücü alan çocuklarda ilerde astım gelişme riskinin üç misli daha arttığı yazıyordu. 103 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada geçen bir yıl boyunca ayda bir kez paracetamol verilen çocuklarda astım görülme riski verilmeyenlere göre üç misli daha yüksek bulunmuş. İlaç dozu arttıkça ilerde astım gelişme riski de daha artıyormuş.

            Sonuç olarak çocuğunuzda ateş düşürücü olarak (illa kullanmanız gerekiyorsa) Ibuprofen grubunu tercih etmenizde yarar olduğunu söyleyebilirim.

31 Ocak 2009 Cumartesi / 20692 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895