Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 

Az yemenin (calori restriction) ömrü uzatacağına ait ilk deneyler (1930’lu yıllarda)  Cornell Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapıldı. Başarılı sonuçlar alınması üzerine benzer bir deney Wisconsin Üniversitesi’nde Resus maymunları üzerinde tekrar edildi ve % 20-25 daha az kaloriyle beslenen maymunların normal beslenen maymunlara göre daha canlı, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü oldukları gösterildi. (20. yaşa geldiklerinde kalori kısıtlaması yapılan maymunların % 80’i, normal beslenen maymunların % 50’si yaşıyordu.) Benzer çalışmalar insanlar üzerinde yapılmaya çalışıldıysa da başarılı olamadı. Günümüzde yiyeceğe çok kolay ulaşılıyor ve aklımızı başımızdan alacak binlerce yiyecek çeşidi var. Belirli sayıda insanı uzun yıllar boyunca az yemeye ikna etmek neredeyse imkânsız olduğu için az yemenin insan ömür üzerine olan etkisini daha uzun yıllar belgeleyemeyeceğiz. Buna karşılık yapılan bir iki yıl süreli çalışmalar bize bazı fikirler veriyor. Bu çalışmalardan biri Amerikan Nöroloji Akademisi toplantısında açıklandı. Beslenme şekillerine göre gruplara ayrılan 1200 kişiye zihinsel yetenekleri ölçen testler uygulanmış. Deneklerin üçte birine günde 1500 kalorinin altında, üçte birine 1500-2150 kalori arasında, kalan üçte birine de 2150 kalorinin üzerinde gıda verilmiş. Sonuçta fazla kalori verilenlerin hafıza / zekâ testlerinde iki misli zayıflama tespit edilmiş. 
Daha önce yapılan çalışmalar, şişman insanlarda Alzheimer riskinin arttığını ve tersi olarak Alzheimer olanlarında kalori kısıtlaması yapılmasının hastalığın ilerlemesini yavaşlattığını göstermişti. Bu son çalışma da eski çalışmaları destekler mahiyette bir sonuç vermiş oldu. 
Günlük kalori miktarı tabii ki biraz da kişinin cüssesine ve günlük fiziksel aktivitesine bağlıdır. Genel beslenme prensibimiz “bizi normal kilomuzda tutacak en az kaloriyi almak” şeklinde olmalıdır. Rush Üniversitesi’nden Dr. Christine Tangney 70-80 yaş üzerindeki insanların günde 2100 kaloriden fazla almamaları gerektiğini söylüyor. Bir şekilde yaksanız bile fazla kalori almak (çok yemek) yukarda bahsettiğim çalışmada görüldüğü gibi kilo artışının yanında zihinsel melekelerin gerilemesine neden oluyor. 
“Doktor Bey, son günlerde her şeyi unutuyorum, hatırlamakta güçlük çekiyorum, eskisi gibi akıldan işlem yapamıyorum” diyenlere duyurulur. 
 
17 Mayıs 2012 Perşembe / 20052 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895