Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 

Zaman zaman boş yere tansiyon ilacı kullanan veya gereğinden fazla ilaç kullanan hastalarla karşılaşıyorum. Asında ilaçla olmamak kaydıyla düşük tansiyon hoşuma gider. İlaçla fazla miktarda tansiyonun düşürülmesiyse halsizlik, güçsüzlük, baş dönmesi gibi şikâyetlere neden olur. Journal of Internal Medicine dergisinde ( May 28) yayınlanan bir çalışma tansiyon ilacı verilen hastaların % 8’inde tansiyonun fazla düştüğünü ve bu durumun hastalara zarar verdiğini gösterdi. Araştırmacılar bu sonuca ulaşmak için 1 milyon şeker hastasının tansiyonunu takip etmişler. Hastaların % 82’si ilaçlarını düzenli kullanmış, % 8’inde tansiyon fazla miktarda düşerken % 6 hastanın tansiyonu kontrole girmemiş. Çalışma sonuçlarını değerlendiren Michigan Tıp Fakültesinden Dr. Eve Kerr, her hastaya aynı standart tedaviyi vermenin  doğru olmadığını tansiyonun fazla düşmesi halinde tedavinin yeniden düzenlenmesinin önemli olduğunu açıklamış.
Tansiyon yüksekliği kalp damar sağlığı açısından en önemli risk faktörlerinden biridir. Her zaman söylerim, ilaçsız olması kaydıyla, tansiyonunuz ne kadar düşükse o kadar iyidir. İlaç işin içine girdimi durum değişir, ilaçla tansiyonun fazla düşmesi bazen tansiyon yüksekliğinden daha tehlikeli olur. 
JAMA dergisinde bu ay (Haziran 2014) yayınlanan bir çalışma (1) aynı yukardıdaki çalışma gibi tansiyonu ilaçla fazla düşürmenin doğru olmadığını gösteriyor.  
Yaş ortalaması 55 olan 4.480 kişi tam  22 yıl boyunca takip ediliyor. Düzenli sağlık kontrolleri ve tansiyon ölçümleri yapılıyor. 
Takip sonucunda görülüyor ki:  
-Büyük tansiyonu 14-16 arasında seyredenlerin kalp krizi geçirme riski % 16 artıyor. 
-Büyük tansiyonu 160 üzerinde olanların kalp krizi veya felç geçirme riski % 73 artıyor. 
-İlaçla büyük tansiyonu 14’ün altına düşürmek kalp krizi ve felç oranını azaltıyor
-İlaçla büyük tansiyonu 12’nin altına düşürmenin ekstra bir yararı saptanmıyor. 
Tansiyonu fazla düşürmenin halsizlik, yorgunluk hissi gibi şikâyetlere neden olabileceğini göz önünde bulunursak:
1- Büyük tansiyonunuz sık sık 14 üzerine çıkıyorsa bilin ki bu iyi bir şey değil ve ilerde başınıza sorun çıkabilir. Gereken önlemleri alın, perhizinizi iyi yapın, ilacınızı  düzenli kullanın. 
2- Tansiyon ilacı kullanırken tansiyonunuz genellikle 12 altında çıkıyorsa doktorunuzla  konuşup ilaç dozunu azalttırmanız yararlı olabilir.   
 
(1) Systolic Blood Pressure Levels Among Adults With Hypertension and Incident Cardiovascular EventsThe Atherosclerosis Risk in Communities Study.  FIRST
Carlos J. Rodriguez, MD, MPH1; Katrina Swett, MS1; Sunil K. Agarwal, MD, PhD2; JAMA, June 16, 2014
 
 
 
02 Haziran 2012 Cumartesi / 17461 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895