Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 

Yüksek tansiyon kalp krizinin en önemli risk faktörlerinden biridir, felç riskini artırır, körlüğe ve böbrek yetmezliğine neden olur. Türkiye dahil batı tarzı beslenme sistemi uygulayan ülkelerde her on erişkinden üçünün tansiyonu yüksektir. İnsanların yaşı ilerledikçe tansiyonun yükselmesi de normal kabul edilir.( Örneğin bir Amerikalının tansiyonu her on yılda 7 mm Hg yükselir.)
Tıp fakültesinde bize, tüm tansiyon yüksekliklerinin % 95’inin esansiyel olduğu, yani “nedeninin tam olarak bilinmediği” öğretildi. Hasta “Doktor bey, tansiyonum neden yüksek?” diye sorduğunda ellerimizi iki yana açıp “Sebebini bilmiyoruz” derdik, “Fazla kilonuz, ailesel yatkınlık ve başka faktörler rol oynamış olabilir.” Son yıllarda yapılan çalışmalar yüksek tansiyonun beslenmeyle yakından alakalı olduğunu gösterdi.  
Amazon ormanlarında yaşayan ve bitkisel ağırlıklı beslenen Tsimane yerlilerinde hipertansiyon ve damar sertliği olmadığını gösteren ilk araştırma 2009 yılında yayınlandı. “Hypertension” dergisinin Mayıs 2012 sayısında dergisinde aynı insan topluluğu üzerinde yapılan ve kan basıncı-beslenme ilişkisini gösteren başka bir makale daha yayınlandı. Köylerde yaşayan 2.296 yerli on yıl süreyle takibe alınıyor ve görülüyor ki on binlerce yıl önceki atalarımız gibi bitkisel ağırlıklı bir beslenme rejimi uyguluyan, mısır, pirinç, balık ağırlıklı beslenen yerlilerde yüksek tansiyon hastalığı yok denecek kadar az.  
 
100 Tsimane yerlisinin ..................................................... üçünde tansiyon yüksekliği var.
100 Gelişmiş ülke vatandaşının ..................................... otuz dördünde tansiyon yüksekliği var.
 
Tsimane erkeğinin sistolik kan basıncı ......................... on yılda (1) mm Hg’dan az artıyor.
Batı tarzı beslenenlerde sistolik kan basıncı .................on yılda (7) mm Hg artıyor.
 
Tansiyonun neden yüksek olduğunu soran hastalarıma bugün şu cevabı veriyorum: “Tansiyonunuzun yüksek olmasının nedeni kötü beslenmenizdir” ve sonra devam ediyorum: “Eğer benim önerdiğim şekilde beslenirseniz bir aya kalmadan tansiyonunuzun düşer.” Tansiyon sorununuz yeni başladıysa, örneğin 5 yıldan kısa bir süredir ilaç kullanıyorsanız diyetimle (tabii doktorunuza danışarak) ilaçtan tamamıyla kurtulabilirsiniz, daha eskiden gelen bir tansiyon sorununuz varsa ilaçlarınızın miktarı ve dozunu yarı yarıya azaltabilirsiniz. Denemeye değer diyorsanız bir aylık bir süre için aşağıda temel prensiplerini anlattığım bitkisel diyeti yapın. (Bir ay süreyle detoks programına girdiğinizi düşünün.) Süre tamamlanmadan kilo verecek, tansiyonunuz düştüğünü göreceksiniz. Uygulaması zor bir diyet olduğunu kabul ediyorum. Diyetteki kısıtlamalar gözünüzü korkutmasın, tansiyonda belirli bir düşme sağladıktan sonra diyeti kısmen yumuşatabilirsiniz. Hadi bakalım kolay gelsin. 
 
İŞTE TANSİYON DÜŞÜRME DİYETİ:
Haftada iki kez ızgara veya buğlama balık dışında et, tavuk eti, süt, peynir, yoğurt, yumurta ve benzeri tüm hayvansal gıdaları kesin.
Bitkisel ürünler, her türlü sebze, meyve serbesttir. 
Sadece (yağsız, tuzsuz) diyet zeytin yiyebilirsiniz. 
 Tuzu yarı yarıya azaltın.
Yemeklere, salataya hiç yağ koymayın, sadece çiğ veya haşlama yiyin. 
 
14 Temmuz 2012 Cumartesi / 19886 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2024 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895