Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*
  • Ana sayfa
  • Makaleler
  • Tansiyon
  • HAFİF TANSİYON YÜKSEKLİĞİNDE TANSİYON İLAÇLARI FAYDALI DEĞİL

 

Tansiyon ilacı kullanmayı çok seviyoruz. Hastaların işine geliyor çünkü diyet yapmadan yaşam şekillerini değiştirmeden tansiyonlarını düşürerek risklerden korunacaklarını sanıyorlar. Doktorların işine geliyor, hastaya bir saat yaşam şartlarını ve beslenmeyi değiştirmenin önemi üzerine konuşacaklarına iki dakikada reçeteye bir ilaç ismi yazarak hastaya yararlı olduklarını zannediyorlar. 
Hafif tansiyon yüksekliği olan hastaların ilk yapacakları şey tüm dünyanın DASH diyeti olarak bildiği az tuzlu, hayvansal besinlerden sınırlı, bitkisel beslenme sistemine geçmek olmalıdır. (Bakınız: Kınıkoğlu Diyeti - Oğlak Yayınları 2012) Doğru diyet yapan hastaların % 90’ında yüksek tansiyon herhangi bir ilaç kullanmadan normale dönecektir. İlaç tedavisi ancak beslenme ve sporla normale inmeyen veya asla diyet yapmayacağını söyleyen (böyle hastalar var ve bu da onların en tabii hakkı) hastalara uygulanmalıdır. 
Geçtiğimiz hafta (15 Ağustos 2012) The Cochrane Collaboration adı verilen bağımsız bir kuruluş tarafından yürütülen çalışmanın sonuçları açıklandı. Bu çalışmada büyük tansiyonu 14-16, küçük tansiyonu 9-10 arasında olan hastalar hafif tansiyonlu olarak kabul edilmiş ve kontrollü olarak takibe alınmışlar. İlaç tedavisi alan 7.080 hastanın 5 yıllık takibinde kalp krizi, felç geçirme riski, genel ölüm oranında ilaç almayan veya plasebo alanlara göre hiçbir azalma olmadığı gibi yaklaşık on hastadan birisi ilaçların yan tesirinden şikâyetçi olmuş. Çalışmayı yapan doktorlar “hafif tansiyon  vakalarında ilaç kullanmanın” hastaya yararı olduğuna dair yeterli delil olmadığını söylüyorlar. 
Bence çok önemli olan bu çalışmanın sonuçlarının fazla tartışılmayacağını ve kısa sürede unutulacağını biliyorum. (Neticede bu çalışmadan çıkan sonuçların (hastaların dışında) kimseye yararı yok. Aksine doktorlara, ilaç firmalarına, eczanelere ve burada sayamayacağım medikal ağ içindeki pek çok kişiye zararı var.)  
Çalışmayı yapan Cochrane Collaboration isimli kuruluş yaklaşık 100 ülkede faaliyet gösteriyor ve sağlık araştırmaları yapıyor. En önemli özellikleri hiçbir ilaç firmasından bağış veya fon kabul etmemeleri. 
SONUÇ ve HATIRLATMA:
1-Tansiyon yüksekliği damar sağlığını tehdit eden önemli bir sağlık sorundur. 
2-Tansiyonunuz ne kadar düşük olursa o kadar uzun ve sağlıklı yaşar, kalp krizi ve felç gibi damar bağlantılı hastalık riskinizi azaltırsınız. 
3-Tansiyon yüksekliğinde ilk yapılacak şey ilaca başlamak değil, bitkisel ve az tuzlu beslenmeyle birlikte düzenli spor yapmak olmalıdır.  
 
22 Ağustos 2012 Çarşamba / 21628 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895