Üye Girişi
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Üyelik Formu
E-Posta Adresiniz :
*
Şifreniz :
*
Adınız :
*
Soyadınız :
*

 

GENÇ SPORCULARDA ANİ KALP DURMASINA NEDEN OLAN KONJENİTAL HASTALIKLAR HAKKINDA KISA BİR BİLGİ

1-Kardiyomyopatiler

Genç sporcularda ani ölüm nedenlerinin başında “Hipertrofik Kardiyomyopati” dediğimiz kalp kasının aşırı derecede kuvvetlenmesi ve kalınlaşmasıyla kendini gösteren hastalık gelir. EKG ile teşhis koymak mümkündür. Ekokardiyografi tetkiki (kalbin ultrasonla incelenmesi) teşhis kesinleştirilir. Her hangi bir şikâyeti olmasa bile bu hastaların yarışması spor yapması doğru değildir. Ani ölüme neden olan bir diğer hastalık “Dilate Kardiyomyopati” dediğimiz kalbin genişlemesiyle kendini gösteren rahatsızlıktır. EKG ve EKO bu rahatsızlıkta da teşhis için yeterlidir.

2-Uzamış Q-T sendromu (Long Q-T Syndrome)

Uzamış Q-T sendromu kalbin ileti (elektrik) sistemine ait bir rahatsızlıktır. Aileden (konjenital) geçebileceği gibi, felç sonrası, nörolojik rahatsızlıklara bağlı olarak ve bazı ilaçların (örneğin antidepresanlar ve bazı aritmi ilaçları) yan tesiri olarak da görülebilir. Aritmiye, bayılmaya neden olur, nadiren ani ölüm nedeni olarak karşımıza çıkar. Uzamış Q-T sendromunda kalbin kasılma ve gevşeme süresinin bozulmasına bağlı olarak “torsade de pointes” adı verilen ritm bozukluğu ortaya çıkar. Kalp vücuda, özellikle beyne yeteri kadar kan pompalayamaz, hemen arkasından gelişen ventriküler fibrilasyon ölüm riskini artırır. Kesin teşhiste efor testi yararlı olabilir. Bazı hastalarda Q-T süresi EKG’de normal olmasına karşın efor esnasında (veya sinirlenmekle) uzar ve teşhis bu şekilde konur. 24 saatlik holter EKG takibi de teşhiste yararlı olabilir. Uzamış Q-T sendromunun tedavisinde en çok betabloker grubu ilaçlar kullanır, hastalığı tam geçirmez, kullanıldığı sürece varsa hastanın bayılır gibi olma, çarpıntı şikayetlerini azaltabilir. Bazı hastalara cilt altına otomatik defibrilatör dediğimiz şok cihazları yerleştirilmektedir.

3-Brugada Sendromu

Kalbin elektrik sisteminin genetik bir hastalığıdır. Hastalar 30-40 yaşlarına gelinceye kadar böyle bir sorunları olduklarının farkında değildir. Bazı hastalar çarpıntıdan şikayet etse de hastaların çoğunda tek şikayet bayılma veya (ani ölüm) dür. Hastalığın nedeni kalp kası hücrelerinden iyon geçişi yapan kanalların bozuk olmasıdır. Bu bozukluk ventriküler fibrilasyon dediğimiz ritm bozukluğuna ve sonuçta ani ölüme neden olur. Erkeklerde kadınlardan daha sık görülür. Teşhis tüm hastalarda olmasa da EKG ile konulabilir. Bu hastaların EKG’lerinde “Brugada İşareti” denilen özel bir dalga vardır. Ailesinde ani ölüm olan kişilerde ileri bir tetkik olarak elektrofizyolojik çalışmalar yapılabilir. Tek tedavisi hastanın cilt altına otomatik defibrilatör takmaktır. 

28 Eylül 2012 Cuma / 16125 Kişi Okudu
Yorumlar
Copyright © 2006 - 2023 DoktorMurat.Net, Yasal Uyarı ve Gizlilik, Site Haritasi
Dr.Murat KINIKOĞLU Sağlıklı Yaşam Rehberiniz
İntermed Sağlık Merkezi Teşvikiye cad. No: 63 Nişantaşı Şişli/İstanbul
Tel: 0212 225 06 60 - Faks: 0212 2250895